Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 001 | 4 806 | 4 522 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 493 | 1 730 | 984 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 506 | 973 | 223 |
| Årets resultat (tkr) | 1 148 | 388 | -332 |
| Summa tillgångar (tkr) | 27 550 | 26 152 | 25 826 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 001 | 4 806 | 4 522 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 493 | 1 730 | 984 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 506 | 973 | 223 |
| Årets resultat (tkr) | 1 148 | 388 | -332 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 21 679 | 20 447 | 21 614 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 5 871 | 5 705 | 4 212 |
| Tillgångar (tkr) | 27 550 | 26 152 | 25 826 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 749 | 8 601 | 8 213 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 42 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 17 759 | 17 551 | 17 613 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 27 550 | 26 152 | 25 826 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 49.9% | 36.0% | 21.8% |
| Soliditet | 35.5% | 32.9% | 31.8% |
| Kassalikviditet | 33.1% | 32.5% | 23.9% |
Hf Härnösand Yrkesskolan AB ingår i en koncern med 136 bolag. Moderbolag är Svenska Handelsfastigheter 8 AB och koncernmoderbolag är Lsth Svenska Handelsfastigheter AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska, direkt eller indirekt, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.